Kilka słów o historii terapii TSR
“Pacjenci znają rozwiązania swoich problemów. Oni tylko nie wiedzą, że je znają” – MILTON ERIKSONW roku 1978 zostało założone BRIEF FAMILY THERAPY CENTER w Milwaukee. Głównymi założycielami i jego osią byli i są do dzisiaj STEVE DE SHAZER i INSOO KIM BERG. Z tego też miejsca wywodzi się ten model terapii. Angielska nazwa Solution Focused Brief Therapy, {SFBT} w tłumaczeniu na język polski brzmi: Terapia Krótkoterminowa Skoncentrowana na Rozwiązaniach [TSR]. Korzenie tej terapii sięgają sposobu myślenia o klientach i ich leczeniu Miltona Eriksona oraz niektórych metod pracy w Mental Research Institute w Palo Alto (USA). Jednak jej obecny kształt, nadany głównie przez Steva de Shazera oraz Insoo Kim Berg, zawiera nowe i specyficzne dla tego sposobu prowadzenia terapii treści. Jak mówią jej twórcy, głównymi konstruktorami tego modelu są …. ich klienci, od których twórcy SFBT uczyli się tego co działa!
Założenia terapii TSR
Na początku warto podkreślić, że celem TSR nie jest “rozwiązanie problemu”. Klient wspólnie z terapeutą pracuje nad skonstruowaniem, jak najbardziej optymalnego rozwiązania dla sytuacji w której się on znalazł (solving problem vs creating solutions). Rozwiązanie zaś jest rozumiane jako stan pożądany przez klienta i znajdujący sie w przyszłości. Czas trwania terapii nie jest ściśle określony.
Mówiąc o TSR trzeba wspomnieć o tak zwanej filozofii centralnej. Zastosowanie tak prostych narzędzi, jakie proponuje ta metoda, staje się dla osób używających jej w praktyce niezwykle trudnym zadaniem, wymagającym wiele samodyscypliny a nie raz bolesnego rozstania się z dotychczasowymi sposobami myślenia i działania terapeutycznego.
Filozofia centralna
Jeśli coś się NIE ZEPSUŁO – nie naprawiaj tego.
Jeśli się dowiesz co DZIAŁA – rób tego więcej.
Jeśli coś nie działa, nie rób tego więcej – rób coś innego.
Niektórzy terapeuci TSR wymieniają jeszcze jedną zasadę należącą do centralnej filozofii”, brzmi ona tak: „życie jest proste, nie komplikuj”
Terapia TSR przeznaczona jest dla osób które :
- mają stany depresyjne
- czują się samotne i odrzucone…
- pragną odzyskać pewność siebie
- chcą lepiej radzić sobie ze stresem
- doświadczyły traumatycznych przeżyć
- przechodzą kryzys partnerski
- poszukują własnej drogi życiowej
- mają poczucie wypalenia zawodowego
Sesje prowadzone są w nurcie terapii krótkoterminowej TSR. Ilość sesji ustalana jest indywidualnie w zależności od potrzeb klienta. Zadaniem terapeuty jest pilnowanie, aby czas trwania terapii był jak najkrótszy w stosunku do możliwości klienta w osiągnięciu celu.
Napisz do nas:
Foto: Freepik – pl.freepik.com