Między nami kobietkami

Program  „Między nami kobietkami” skierowany jest do dziewczynek w okresie dojrzewania. Grupą docelową programu edukacyjnego są uczennice klas VI.

Dojrzewanie  to zmiany fizyczne, a także psychiczne i emocjonalne.

Pierwsze objawy dojrzewania mogą pojawić się między dziewiątym a czternastym rokiem życia. Podwzgórze uaktywnia produkcję gonadotropin (LH i FSH) przez przysadkę. U dziewczynek początkowo pojawia się hormon o nazwie estriol, później inne estrogeny oraz progesteron.

Zmiany, które możemy zaobserwować w okresie dojrzewania to:  przetłuszczające się włosy, nadmierna potliwość, wahania nastroju, złe samopoczucie, owłosienie, trądzik. Figura zmienia kształty, z kształtów dziewczęcych w kształty  kobiece  – rosną piersi, zaokrąglają się biodra, zmieniają się rysy twarzy.  W późniejszej fazie pojawia się miesiączka. Początkowo jest ona nieregularna i może być bolesna. Z czasem staje się regularniejsza i mniej bolesna. Regularne miesiączki pojawiają się od dwóch do pięciu lat od pierwszej miesiączki. Miesiączka może trwać od trzech do siedmiu dni. W przypadku nie ustąpienia bóli miesiączkowych oraz  w dalszym ciągu nieregularnych miesiączek należy skontaktować się z lekarzem ginekologiem.

Miesiączka nie jest chorobą,

zaobserwowano, że te dziewczęta które ćwiczą na zajęciach wychowania fizycznego mają mniejsze dolegliwości bólowe

Nadmiar ilości hormonów odbija się na stanie skóry w postaci trądziku, również ma niekorzystny wpływ na zachowanie, które może skutkować brakiem równowagi emocjonalnej. Dlatego też często mówi się o buncie nastolatków w okresie dojrzewania.

Projekt „Między nami kobietkami” realizowany jest w szkołach podstawowych.


Jedna odpowiedź do “Między nami kobietkami”

  1. 18 września 2015 r. dziewczynki z klas V wzięły udział w programie profilaktycznym „Między nami kobietkami”. Spotkanie przeprowadziła przedstawicielka firmy Procter and Gamble pani Helena Suchta. Tematem prelekcji były problemy okresu dojrzewania, pierwsze tajniki dorosłości i praktyczne wskazówki, jak sobie radzić w trudnych dla kobiet sytuacjach.
    Program „Między nami kobietkami” stworzono przy współpracy recenzentów Ministerstwa Edukacji Narodowej, ginekologów i psychologów. Został wpisany na listę środków dydaktycznych zalecanych przez MEN do użytku szkolnego. Celem programu jest przygotowanie dziewcząt do pierwszej miesiączki oraz uzupełnienie wiedzy z zakresu fizjologii dojrzewania.
    Realizacja programu w naszej szkole pomoże dziewczętom w:
    • przyswojeniu informacji oraz właściwej terminologii o zmianach fizycznych i psychicznych zachodzących w okresie dojrzewania
    • głębszym zapoznaniu się z przebiegiem cyklu menstruacyjnego
    • niwelacji mitów i obaw związanych z miesiączką
    • wyrobieniu właściwych nawyków higienicznych
    Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczennic, a jego uczestniczki otrzymały specjalne zestawy edukacyjne: książeczki informujące o zmianach w ich organizmie w okresie dojrzewania, opracowane przez Centrum Informacji „Always” oraz pakiety próbek produktów sanitarnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *